Kiedy i jaki założyć system drenażowy do ogrodu?
Często zdarza się, że w wyniku obfitych opadów deszczu w ogrodzie pojawia się kałuża stojącej wody, która nie odparowuje. W takiej sytuacji warto podjąć działania, które ułatwią odprowadzanie wody z działki. Rozwiązaniem może okazać się montaż systemu drenażowego. Z poniższego wpisu dowiesz się, na czym polega drenaż działki ogrodowej i jaki system drenażowy warto wybrać. Zapraszamy do lektury.
Kiedy niezbędny jest system drenażowy w ogrodzie?
Obfite opady deszczu, ulewy, czy nawet słabo przepuszczalna gleba w ogrodzie mogą się przyczynić do zastoju wody na działce. Niekiedy problem pojawia się też w sytuacji, gdy grunt w ogrodzie tworzą gliny, pyły, czy iły, które sprzyjają gromadzeniu się wody. Brak sprawnego odpływu wody może przyczynić się do gnicia traw i krzewów. Co więcej, zastój wody na działce sprawia, że wierzchnia warstwa gruntu jest mocno nawilżona, co może utrudniać prawidłowy rozwój roślin. W wyżej wymienionych sytuacjach warto zdecydować się na montaż systemu drenażowego do ogrodu.
Jak działa system drenażowy do ogrodu i jaki wybrać?
Obecnie na rynku można znaleźć dwa rodzaj drenażu do ogrodu: podziemny i powierzchniowy. Drenaż podziemny musi być przede wszystkim odpowiednio zaplanowany. Konieczne jest wybranie miejsca, w którym zostanie wykonany drenaż, a następnie wykopanie kanałów do poprowadzenia rur drenażowych. Z kolei drenaż powierzchniowy polega na ułożeniu specjalnej warstwy drenażowej wzdłuż nawierzchni. Warstwa drenażowa powstaje wówczas w wyniki zastąpienia części gruntu warstwą żwiru lub keramzytu. Jest to rozwiązanie nie tylko prostsze w montażu, ale też tańsze niż instalacja podziemnego systemu drenażowego.