Jaki wybrać nawóz do żywopłotów?
Rośliny sadzone jako żywopłoty odgrywają szczególną rolę na każdej posesji. Nie tylko stanowią wspaniałe naturalne tło dla kolejnych roślin rosnących w ogrodzie, ale też zapewniają dyskrecję osobom korzystającym z niego. Warto dbać o nie równie rzetelnie, jak o ulubione kolorowe kwiaty, czy grządki warzywnika – dzięki temu bujny żywopłot będzie doskonale pełnił obie swoje funkcje. Co warto wiedzieć o nawożeniu żywopłotów i jaki nawóz najlepiej wybrać? Sprawdźmy!
Nawozić czy nie?
Już na wstępie podpowiemy, że żywopłoty potrzebują regularnego nawożenia. Aby zapewniały dyskrecję, muszą intensywnie rosnąć i zagęszczać się. To zadanie utrudnione mają zwłaszcza te żywopłoty, które wymagają regularnego formowania. Osoby zajmujące się projektowaniem ogrodów twierdzą, że intensywnie cięte rośliny wymagają nawożenia specjalnymi preparatami nawet trzy razy w ciągu roku: wiosną, o czerwcu i pod koniec lipca. Wyjątkiem są nawozy naturalne (kompost, obornik), które wystarczy rozłożyć pod żywopłotem grubą warstwą tylko raz – wczesną wiosną.
Czym nawozić?
Producenci nawozów ogrodniczych oferują specjalne mieszanki dostosowane do gatunku roślin, które tworzą dany żywopłot. Wybierając taki produkt, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta, co do częstotliwości nawożenia, sposobu podania nawozu czy jego wymaganej ilości.
W przypadku tuj wybór jest ogromny. Popularne są nawozy mineralne w granulacie lub w płynie, można znaleźć też nawozy o przedłużonym działaniu. Wśród nawozów znanych marek można znaleźć też specjalistyczne produkty do żywopłotów z bukszpanu, ostrokrzewu czy laurowiśni. Dobre sklepy ogrodnicze mają w swoim asortymencie także nawozy do żywopłotów o ogólnym zastosowaniu, bogate w składniki pokarmowe takie jak: azot, fosfor, potas, magnez, siarkę, miedź czy żelazo.
Należy pamiętać też, że nawożenie żywopłotu jest tylko częścią jego pielęgnacji. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o przycinaniu i podlewaniu danego gatunku rośliny.