Czym jest i na czym polega aeracja? O napowietrzaniu trawnika
Równo przystrzyżony i intensywnie zielony trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Aby jednak cieszyć się jego estetyką, trzeba o trawnik odpowiednio zadbać. Pielęgnacja trawnika to nie tylko jego regularne koszenie, ale także nawadnianie, nawożenie oraz napowietrzanie. I o ile nawadnianie i nawożenie trawnika to zabiegi, które nie wymagają szczególnego wyjaśnienia, o tyle w przypadku napowietrzania, zwanego również aeracją, może być ono konieczne. Jak i kiedy wykonuje się aerację trawnika? Na te i inne pytania dotyczące napowietrzania trawnika odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Jak wykonuje się aerację trawnika?
Głównym celem aeracji trawnika jest pobudzenie trawy do krzewienia oraz stymulowanie do zagęszczania. Napowietrzanie wzmacnia glebę oraz przyspiesza i ułatwia wchłanianie wody, substancji pokarmowych oraz nawozów. Ponadto sprawia, że trawa staje się odporniejsza na deptanie. Zabieg napowietrzania trawnika polega na nakłuwaniu gleby przy wykorzystaniu specjalnych narzędzi. Na niewielkich powierzchniach do tego celu wykorzystuje się narzędzia takie jak widły czy specjalne kolce, które nakłada się na buty. Na większych terenach zielonych natomiast stosuje się urządzenia zwane aeratorami. Aeratory z wyglądu przypominają kosiarki i tak, jak kosiarki mogą być zasilane elektrycznie lub spalinowo.
Pielęgnacją ogrodów we Włoszakowicach, Lesznie i okolicy, w tym aeracją i piaskowaniem trawników zajmuje się nasza firma Knop. Do wykonania aeracji przystępujemy po wcześniejszym skoszeniu trawnika. Liczba wykonanych w czasie zabiegu nakłuć zależy od typu gleby. Na luźniejszych glebach odstępy między nakłuciami mogą być większe, z kolei w przypadku gleb bardziej zbitych zalecamy gęściejsze wykonywanie otworów. Po zabiegu aeracji rekomendujemy również piaskowanie trawnika. Zabieg napowietrzania trawnika można wykonywać nawet 3 razy do roku. Jednak częstotliwość aeracji zależy zwykle od wieku oraz kondycji trawnika. Najczęściej zabieg wykonujemy w pełni wiosny oraz jesienią, rzadziej w sezonie letnim.